Drveni vatrogasni toranj u Ivanić-Gradu
povijesna baština
Ivanićgradska povijest vatrogastva je iznimno stara i bogata. I prije osnutka Društva Ivanićani su se služili vatrogasnim spravama i opremom koje su naslijedili od tvrđavske vojne posade. Gjuro Stjepan Deželić piše kako se je ta oprema čuvala u magistratu, a sastojala se od dvije stare štrcaljke, razvalnog oruđa, zaimaca i vedrice. Tada se pokazala potreba da osnuje društvo koje će imati za svrhu „uzdržavati gasilačku četu koja će u pogibelji vatre čuvati život i posjed stanovnika Ivanić Tvrđe“. Shodno tome, u kolovozu 1889. godine, na sjednici Gradskog magistrata započinje rasprava o utemeljenju lokalnog dobrovoljnog vatrogasnog društva. Po osnutku Društvo je imalo 54 člana. Prvi zapovjednik Društva je bio Antun Stojanić, a prvi predsjednik Stjepan Kramar.
Iako se ne zna točna godina osnutka Dobrovoljnog vatrogasnog društva Ivanić-Grad vjeruje se da je to učinjeno prije 1892. godine. Naime, 31. kolovoza na Glavnoj skupštini Društva pročitana su njihova prva Pravila. Veliki novčani doprinos osnutku dao je i biskup dr. Juraj Posilović. Pet godina po osnutku Društvo broji 90 članova.
Vatrogasno spremište DVD-a Ivanić-Grad izgrađeno je početkom 20. stoljeća. Prema usmenoj predaji, za potrebe izgradnje vatrogasnog spremišta svoje parcele poklonili su Đuro Rubetić i Dragutin Megla. Prostor ispred vatrogasnog spremišta bio je gradsko zemljište, a poslužio je kao odličan prostor za vatrogasna druženja i svečanosti. Uz vatrogasno spremište morao se sagraditi i vatrogasni toranj na kojem će vatrogasci sušiti cijevi nakon intervencije. Stoga je izgrađen drveni vatrogasni toranj koji je središtu grada dao prepoznatljivu vizuru. Uz to, ovaj drveni toranj je postao i simbolom tog Dobrovoljnog vatrogasnog društva, najstarijeg u Vatrogasnoj zajednici Grada Ivanić-Grada.